مشاهده خبر

چهار شنبه 9 شهریور 1401

وزیر مسکن و شهرسازی اعلام کرد:

قطار نهضت ملی مسکن روی ریل موفقیت

15

آغاز ساخت ۲ میلیون مسکن تا پایان سال

دکتر رستم قاسمی وزیرراه و شهرسازی در برنامه «پایش» شبکه یک سیما، از اقدامات تهیه زمین و آغاز به ساخت ۲ میلیون مسکن تا پایان سال رونمایی کرد.
وزیر مسکن و شهرسازی گفت:‌ چون بخش زیادی از هزینه سبد خانوار هزینه مسکن است. فاصله عرضه و تقاضایی که امروز درکشور وجود دارد غیرمتعارف است و دلیلش نیز این است که به خصوص در دولت گذشته اقدام موثری در ساخت مسکن صورت نگرفته است که این باعث افزایش قیمت مسکن و اجاره‌ها شده است.

رستم قاسمی در تشریح اقدامات دولت در خصوص مسکن گفت: در دولت سیزدهم، در اوایل مهرماه قانون جهش تولید مسکن ابلاغ شد و ما باید زیرساخت‌های ساخت ۴میلیون مسکن فراهم می‌کردیم، که شامل ایجاد سامانه‌های ثبت‌نام از متقاضیان، شناسایی زمینه‌های موردنظر و مناسب نهضت ملی مسکن و طراحی سایت‌ها بوده که با تلاش همکاران‌مان، این موضوع به سرعت انجام شد و اکنون دارای سامانه پایش و پالایش ثبت‌نام متقاضیان و کنترل ساخت هستیم.

وزیر مسکن و شهرسازی گفت: در دولت نهم و دهم، در «مسکن مهر» که یک کار بسیار بزرگ بود، کل زمین‌های که به صورت ۹۹ساله در اختیار مردم قرار گرفت یک میلیون و هفتاد هزار تا بوده است؛ اما ما در ۶ - ۷ ماه ابتدای دولت، یک میلیون و پانصد هزار واحد از زمین‌های دولت را آماده بارگذاری کردیم تا به صورت ۹۹ساله در اختیار مردم قرار بگیرد. و مقرر شده است با کمک مشاورین مختلف حوزه معماری و شهرسازی در کشور طراحی معابر و خدمات عمومی انجام شود. یک و نیم میلیون واحد را نیز از فونداسیون تا مراحل نازک‌کاری و بخش کمی هم البته اکنون در مرحله تحویل داریم. این گام اول دولت بوده است در این یکسال که اقدامات را آغاز کرده است.

رستم قاسمی در خصوص چالش اصلی بحث زمین و عدم همکاری دستگاه‌های دولتی گفت: ۴درصد از زمین‌های آماده بارگزاری، از دستگاه‌های دیگر است و بیشتر زمین‌ها متعلق به راه و شهرسازی است که به محدوده‌ی شهرها الحاق شده است و مطالعات زمین‌شناسی برای آن انجام می‌شود. مردم عزیز ما استحضار داشته باشند که مسکن اساسا در یک‌سال ساخته نمی‌شود تا شروع و شناسایی زمین و طراحی و دریافت تسهیلات بانکی و ساخت ... امری زمان‌بر است. اما امروز به لطف خدا این قطار روی ریل خوبی قرار گرفته است، همان‌طور که اقای رئیس‌جمهور به راه و شهرسازی دستور دادند تا پایان شهریورماه بیش از دو میلیون واحد از زمین‌ها آماده می‌شود. امید داریم تا پایان سال ساخت دو میلیون واحد را شروع کرده باشیم. و در دو قسمت دو میلیونی ما تعهدمان به مردم را در ۴سال که ۴میلیون است محقق کنیم.

وزیر مسکن شهرسازی با اشاره به اتمام حجتی که با دستگاه‌ها و بانک‌ها کرده است گفت: ما دستور آقای رئیس جمهور را اجرا می کنیم ایشان به ما و بانک‌ها بسیار تاکید کردند و ما متاسفانه از  عملکرد بانک‌ها زیاد راضی نیستیم. دستگاه‌ها در زمینه‌ی واگذاری زمین خیلی همکاری نکردند. به دستگاه‌های اولتیماتوم جدی داده‌ایم و گفته‌ایم که شوخی نداریم و برای دستگاه‌ها تا پایان شهریورماه زمان گذاشته‌ایم که باید زمین‌های مورد نیاز نهضت ملی مسکن تامین شود و اگر دستگاه‌ها به تعهداتشان عمل نکنند، طی توافقی که انجام شده است، اداره ثبت و ملاک، با شناسایی زمین‌های دستگاه‌ها، بدون استعلام دستگاه‌ها سند زمین‌ها را برای وزارت راه و شهرسازی صادر می‌کنند تا بتوانیم فاصله بین عرضه و تقاضا کاهش دهیم تا مردم عزیز ما بتوانند خانه‌های ارزان‌تر بخرند و قیمت اجاره‌ها متعادل‌تر شود.
وزیر مسکن شهرسازی در پایان این گفت‌وگو با برنامه پایش شبکه‌یک که پیگیری موضوع مسکن را موضوع همه‌ی قسمت‌های این برنامه اعلام کرده است، گفت: وزارت مسکن شهرسازی آمار پیشرفت کار در مراکز استان‌ها، شهرهای کشور و روستاها را در اختیار مردم قرار می‌دهد.

آخرین اخبار

ویژه برنامه‌های شبکه یک سیما در ماه مبارک رمضان 1444 سحرهای ماه مهمانی خدا با "ماه خدا" افتتاح «استودیو صبا» شبکه یک با حضور معاون سیمای رسانه ملی نون خ 4 با حضور حاجی عبدالهی و بنفشه خواه در نوروز 1402 + تیزر روایتی قهرمانانه در «بی کرانه شو» با اجرای داریوش ارجمند نوروز دوست داشتنی همراه با شبکه یک سیما بازدید مدیرشبکه یک سیما از واحد دوبلاژ سیما دو تغییر مدیریتی در شبکه یک سیما مجموعه مستند «املاک ملت» «کاریکارتون» با فضایی نو به شبکه یک رسید پخش ویژه برنامه میلاد امام علی(ع) از بیت امام خمینی(ره) در قم ویژه برنامه‌های شبکه یک سیما برای دهه فجر 1401 برنامه «ایران امروز» پخش سریال «شهباز» از شنبه 8 بهمن اعلام ویژه برنامه های سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در رسانه ملی ویژه برنامه یلدایی «شب‌روشنی» برنامه جریان مستند ایرانگرد5 برنامه تمثیلات قهرمان علمی ایران در رویان رویان پارسا سریال گیل دخت سریال آزادی مشروط در قاب یک اطلاعیه شبکه یک سیما درس زندگی از "مکتب" اهل بیت (ع) وزیر مسکن و شهرسازی اعلام کرد: فصل جدید "پایش" در شبکه یک سیما سه انتصاب جدید در شبکه‌یک سیما مدیر شبکه یک سیما در «پژوهشگاه رویان» «مزد اخلاص» را امشب از شبکه یک سیما ببینید یک "راز ناتمام" از شبکه یک افشا می‌شود حسینیه ای به وسعت ایران از قاب شبکه یک آغاز به کار مجدد گروه "حماسه و مقاومت" در شبکه‌ یک کارآفرینان ایرانی از آنتن شبکه یک+تیزر رنگ وبوی تابستانی آنتن شبکه یک سیما تجربه های رکورددار تولید نهال در" رکوردداران"شبکه یک با شبکه یک "از خوب به عالی" بروید مستند " قصه های آقاي وزير" به شبکه يک مي آيد "ایده طلایی" شبکه یک، میزبان تجربه‌های حسین رضازاده سریال جدید «مستوران» از ۲ تیر روی آنتن شبکه یک تجربه های رکورد دار اولین ایجاد کننده سیستم آکوآپونیک کشور زیارت حرم رضوی بعد از سریال "ولایت عشق " سریال «ولایت عشق» در شبکه یک سیما «دیار جوانمردان» در شبکه یک در سايه "همسايه" آرام مي گيريم "سطر آخر" در شبکه یک+تیزر برنامه های "سیمای خانواده" و "امیدیه" شبکه یک به نمایشگاه کتاب منتقل شد مدیران جدید شبکه های تلویزیونی مشخص شدند مهمانان این هفته "امیدیه" مشخص شدند

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها