مشاهده خبر

شنبه 16 دی 1402
دکتر جبلی:

حرف حق مردم غزه بر عملیات رسانه‌ای غربی‌ها غلبه پیدا می‌کند

رئیس سازمان صداوسیما گفت: شاید توانایی‌های فنی ما با کشور‌های غربی برابری نکند، اما حرف حقی که ما، مردم فلسطین و مردم منطقه می‌زنند قطعا بر فناوری غلبه پیدا می‌کند.

2

به گزارش روابط عمومی شبکه یک، دکتر پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما با حضور در برنامه «ساعت به وقت قدس» درباره ارزیابی خود از نقش رسانه‌های نوپدید درمقابله با روایت گری انحصاری رسانه‌های صهیونیستی در قضیه فلسطین و به ویژه طوفان الاقصی گفت: وظیفه خود می‌دانم در ابتدای صحبت‌هایم از برنامه وزین شما تشکر کنم که نزدیک به یک سال است برای این برنامه زحمت می‌کشید. این برنامه فضای بسیار مناسبی را در افکار عمومی مخاطبان رسانه ملی و ملت ایران ایجاد کرد و زمینه‌ساز پذیرش حماسه بزرگ «طوفان الاقصی» بود. قبل از عملیات طوفان الاقصی و مسائل غزه برنامه را شروع و مردم را با فضای فلسطین و قدس شریف آشنا کردید. این موضوع مهم توسط برنامه شما وارد زندگی مردم شد. جای تقدیر و تشکر دارد و ملت ایران قدردان تلاش‌های شما و همکارانتان هستند. 

وی افزود: فضای حاکم بر رسانه‌های جهانی در سال‌های گذشته و در فراز‌هایی که در موضوع فلسطین پشت سر گذاشتیم، تجاوز‌های مکرر رژیم صهیونیستی به غزه و مناطق مختلف کرانه در طول دهه‌های اخیر، جنگ‌های غزه و تجاوز‌های رژیم صهیونیستی به اطراف خود و کشور‌های دیگر تحت تاثیر رسانه‌های جهانی که تحت کنترل صهیونیست‌ها، اربابان صهیونیست‌ها و کشور‌های متحد با آمریکا و رژیم صهیونیستی بودند تحت الشعاع قرار می‌گرفت و شاید به آن شکلی که باید ابعاد این قضایا مشخص نمی‌شد.

در عملیات «طوفان الاقصی» وارد مرحله جدیدی از عملیات رسانه‌ای در غزه شدیم

رییس سازمان صداوسیما ادامه داد: در عملیات طوفان الاقصی و در ماجرای تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی در طول این هفته‌ها و ماه‌های اخیر به غزه، شاهد پدیده‌ای جدید در حوزه رسانه هستیم. یک اینکه مقاومت در کنار فعالیت جهادی و مقاومتی خود به همان اندازه به موضوع رسانه اهمیت داده است و به ابعاد مختلف کار حرفه‌ای رسانه‌ای توجه کرده است. شاید اگر بعد‌ها فرصت شود و بتوانیم به ساختار مقاومت در غزه دسترسی پیدا کنیم حتما متوجه می‌شویم که یکی از یگان‌های اصلی مقاومت در غزه، یگان‌های رسانه‌ای است که در کنار یگان‌های جهادی عملیات می‌کنند.

جبلی تاکید کرد: جنبه اول تاثیر رسانه‌ای عملیات طوفان الاقصی را در عملیات رسانه‌ای که خود مقاومین و مجاهدین فلسطینی انجام دادند می‌توانیم ببینیم. چه فردی که سلاح در دست دارد و دوربین روی سرش است و از عملیاتی که خودش انجام می‌دهد تصویربرداری می‌کند. چه مجاهد و مقاوم دیگری که به جای سلاح دوربین دستش است و در فاصله چندمتری تانک‌های دشمن و نفرات دشمن از عملیات مقاومت تصویربرداری می‌کند. 

تک تک شهروندان مظلوم غزه به رسانه تبدیل شده‌اند

رییس رسانه ملی با بیان اینکه در قدم بعدی تدوین حرفه‌ای، بسیار زیبا و جذابی که مقاومت با کمترین امکانات، در زیرزمین و در تونل‌ها انجام می‌دهد این عملیات رسانه‌ای را تکمیل می‌کند، تاکید کرد: سپس این تصویر‌ها را در سطح دنیا منتشر می‌کند. این یک بُعد است و بُعد دیگر تبدیل شدن تک تک شهروندان مظلوم غزه به رسانه است؛ با دوربین‌هایی که در اختیارشان هست از صحنه‌های عاطفی، احساسی و جنایات رژیم صهیونیستی که دل هرانسانی را به درد می‌آورد فیلم تهیه می‌کنند.

وی اضافه کرد: شهروندان غزه به هزاران انسان- رسانه تصویربردار و فعال در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده‌اند و این یکی از ابعاد مهم رسانه‌ای طوفان الاقصی است. اینجا به جای خبرنگار رسمی که در دانشگاه دوره خبرنگاری دیده است و تجربه کار خبرنگاری دارد با هزاران نفر روبرو بودیم که تک تک آن‌ها به یک خبرنگار تبدیل شده اند. با دوربین‌های خودشان و با شرایط سخت تصاویر را به بیرون منتقل کردند؛ فضای داخلی در غزه را اعم از فضای مقاومتی، حماسی و اعتقادی که مردم به مقاومت دارند و در کنار آن ایستاده‌اند را به دنیا منتقل می‌کنند. «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلُ» به یک شعار جهانی برای تمام مقاومین دنیا تبدیل شده است. صحنه‌های عاطفی و احساسی که یک مادر در کنار فرزند و پدر مادر شهیدش ایستاده و دیگر صحنه‌هایی که دل هر انسانی را به درد می‌آورد از صحنه‌هایی بوده است که به دستان هزاران لشکر رسانه‌ای که مردم غزه هستند به دنیا نشان داده شده است.

او تاکید کرد: بنابراین این بار شاهد آگاهی مردم دنیا از حوادث غزه و فلسطین در کشور‌های غربی و اروپایی بوده‌ایم؛ بعد از گذشت ۸۷ روز از طوفان الاقصی یک روز نبوده است که یک پایتخت غربی و اروپایی از مردمی که برای دفاع از مردم غزه به میدان آمده اند خالی باشد. این به نظرم معجزه مقاومت، تکنولوژی رسانه‌ای و فناوری‌های نوین رسانه‌ای است. بهترین افشاگر جنایات رژیم صهیونیستی و کشور‌های غربی که حامیان رژیم صهیونیستی هستند، فناوری‌های نوینی بوده است که خودشان ایجاد کرده اند و بلای جان خودشان شده است.

جبلی همچنین درباره لزوم تولید برنامه‌هایی در صداوسیما با تمرکز بر به شماره افتادن نفس‎های رژیم صهیونیستی گفت: در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف در صداوسیما و همکارانمان در حوزه سینما، اقداماتی انجام داده‌ایم، اما در مقایسه با عظمت این رویداد و این اتفاق تاریخی که ۷۵ سال است مردم منطقه با آن درگیر هستند قطعا اندک و کم است. تلاش می‌کنیم با همکاری گروه‌های مستندسازی، برنامه سازی و حتی گروه‌های تولیدی نمایشی در داخل فلسطین و غزه در همین شرایط جنگ کار‌های فاخری اعم از مستند، برنامه‌های نمایشی و گونه‌های دیگر تولید کنیم. تلاش می‌کنیم در منطقه یک جریان رسانه‌ای تولید محتوا در ارتباط با موضوعات فلسطین اتفاق بیفتد. اما این به نظرم با وضعیت مطلوبی که باید داشته باشیم فاصله دارد.

حرف حق مردم غزه قطعا بر عملیات رسانه‌ای غربی‌ها غلبه پیدا می‌کند

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به تحریف واقعیات توسط دشمن، در این خصوص توضیح داد: دشمن با برنامه‌هایی که در هالیوود و نتفلیکس می‌سازد عملا تلاش می‌کنند یک موضوع حق را به باطل تبدیل کند و واقعیت را در مقابل چشم جهانیان تحریف کند. وظیفه ما بسیار سنگین است. شاید توانایی‌های فنی ما با کشور‌های غربی برابری نکند، اما حرف حقی که ما، مردم فلسطین و مردم منطقه می‌زنند قطعا بر فناوری غلبه پیدا می‌کند؛ همانطور که در ماجرای اخیر طوفان الاقصی و ماجرای غزه می‌بینیم. باید ما و همکارانمان تلاش کنیم تا به حد مطلوبی که باید انجام بدهیم نزدیک شویم، چون هنوز نتوانسته‌ایم برای مخاطبان خود واقعیت را روشن کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: با ابزار فیلم و سریال سازی می‌توانیم این منطق را به مردم منتقل کنیم که زوال اسرائیل نزدیک است. از همینجا از همه تهیه کنندگان، برنامه سازان و همکارانمان در داخل سازمان و چه مجموعه گسترده تهیه کنندگان تلویزیون و سینما درخواست و اعلام می‌کنم صداوسیما پذیرای طرح‌های آن‌ها در زمینه تولید فیلم و سریال است. باید به سرعت عقب ماندگی خود را جبران کنیم. نباید روزی فرابرسد که شاهد آزادی فلسطین باشیم و ما به عنوان رسانه کاری در شان آن روز انجام نداده باشیم.

«ساعت به وقت قدس» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امیر تاجیک  پنجشنبه‌ها ساعت ۱۹ و تکرار آن جمعه‌ها ساعت ۱۳ روی آنتن شبکه یک سیما می رود.

آخرین اخبار

پیام تسلیت معاون سیما در پی درگذشت پدر مدیر شبکه یک بازدید رئیس رسانه ملی از پشت‌صحنه سریال «نون خ» ورود یک مجری نوجوان با «نوجهان» به شبکه یک عیدی شبکه یک به مناسبت مبعث پیامبر (ص) سنجرخان به شبکه یک می آید نگاهی به جنایات ساواک در مستند «راز ساواکی پیر» ویژه برنامه های شبکه یک سیما در ایام الله دهه فجر فصل جدید «پایش»، از امشب روی آنتن شبکه یک ویژه برنامه‌های ولادت امام علی (ع) و روز پدر در شبکه یک سیما بازدید رئیس رسانه ملی از پشت صحنه برنامه «کتاب قانون» سالار عقیلی برای «کتاب قانون» خواند «سرباز 46 ساله» به شبکه یک می آید حرف حق مردم غزه بر عملیات رسانه‌ای غربی‌ها غلبه پیدا می‌کند سریال «ترور» از امشب روی آنتن شبکه یک می‌رود از تولید پنل‌ هوشمند تا بسته‌بندی محصولات غذایی در قسمت دوم مسابقه شکوفا یک شرکت مسی، طلایی شد ویژه برنامه های چهارمین سالگرد شهادت سردار سلیمانی از شبکه یک سیما رقابت تلویزیونی دانش‌بنیان‌ها در برنامه "شکوفا" شبکه یک سیما «ساعت به وقت قدس» به شهید سیدرضی موسوی تقدیم شد «جهان مرد»؛ روایتی از چهل سال مجاهدت سردار دلها پخش سریال «ترور» در چهارمین سالگرد شهادت سردار سلیمانی از شبکه یک + فیلم پخش فیلم سینمایی «مریم مقدس» با کیفیت بالا از شبکه یک سعید ابوطالب با «کتاب قانون» به شبکه یک می‌آید فرهنگ و هویت ایرانی از نگاه دوربین «ایران امروز» ترویج مردمی‌سازی اقتصاد دانش بنیان در مسابقه «شکوفا» آقا رشید، مهمان ویژه برنامه یلدایی شبکه یک + فیلم یلدای شبکه یک با «ایران دوست داشتنی» فصل دوم «مستوران»؛ از امشب در شبکه یک سوگواری شبکه یک به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) پیام تسلیت مدیر شبکه یک در پی درگذشت والده خانم دکتر ملکی عکس‌های جدید از فصل جدید «نون خ» خلاصه فصل اول «مستوران» در 5 قسمت روی آنتن شبکه یک سیما می رود نخستين گفتگوی تلویزیونی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در صدا و سیما گلزار شهدای بهشت زهرا، عصر پنجشنبه‌ها در قاب شبکه یک «وقت اندیشه» در شبکه یک سیما محمد اصفهانی خواننده تیتراژ «مستوران» شد فصل دوم سریال «مستوران» روی آنتن می‌رود فصل جدید مستند «رخ‌ مادر» روی آنتن می‌رود پخش مستندی درباره کشتار غزه به روایت خبرنگار آمریکایی «خاک و نمک» از آنتن شبکه یک سیما پخش می‌شود بازدید مدیران شبکه یک از اتاق وضعیت معاونت فضای مجازی انتصاب مدیر جدید تامین برنامه شبکه یک برنامه‌های شبکه یک به مناسبت هفته بسیج سریال «بلندترین صدا» به آنتن شبکه یک رسید «ایران از بالا» راوی جاذبه های دیدنی ۳۱ استان کشور سری جدید «شکرستان» با روایت رضا بابک «رعد و برق» افخمی به آنتن شبکه یک رسید ایرانگرد 6 به مرحله پیش تولید رسید توضیحات شبکه یک سیما درباره اظهارات پدر شهید عجمیان در برنامه «صبح بخیر ایران» بیانیه سازمان صداوسیما در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی و حمله به خبرنگاران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها