امروز يك شنبه  3 تير 1397
تعداد بازدید : 341 - تاریخ خبر : 1396/01/30 - 10:57
مناظره درباره اقدامات دولت در زمینه حاشیه نشینی

دکتر ده مرده نماینده مجلس و روستا عضور هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی وزارت عمران و شهرسازی درباره اقدامات دولت در زمینه حاشیه نشینی و سکونت های غیرمجازمناظره کردند

به گزارش روابط عمومی شبکه یک، در این مناظره که سه شنبه شب حدود ساعت 20 پخش شد دکتر ده مرده در ابتدای این مناظره با بیان اینکه  20 تا 25 درصد مردم ایران حاشیه نشین هستند و یا در سکونت گاههای فرسوده زندگی می کنند گفت: جا دارد این موضوع به مطلب اصلی مملکت تبدیل بشود و وفاقی پیش بیاید که اقدمات اساسی درباره حل آن انجام شود و تاکنون اقداماتی که انجام شده یک نهضت مقطعی و گذرا بوده پیوسته نیست.

ده مرده گفت: به موضوع حاشیه نشینی آنطور که مد نظر بوده پرداخته نشده است و ما در این زمینه موفق نبودیم.

*روستا هم گفت:  موضوع حاشیه نشینی مسئله کلیدی است و مسئله سیاست گذاری است که باید در برنامه های طولانی مدت شکل بگیرد و باید بعنوان اولویت اول نظام حاکمیت کشور قرار بگیرد نه دولت و قوه مجریه و همه قوا در این مسئله کمک کنند.

ده مرده در ادامه افزود : ، طبق آمار 18 میلیون حاشیه نشین داریم که 25 درصد روستاییانی هستند که مهاجرت کرده اند ما باید به علت ها این مهاجرت را پیدا کنیم درست است که با برنامه بلند مدت مشکل را حل بکنیم اما در کوتاه مدت نمی شود مشکلات را نادیده گرفت وقتی اختلاف سطح زندگی ، اختلاف درآمد، اختلاف رفاه بوجود می آید مهاجرت شکل می گیرد.

*روستا: آمار 18 میلیون حاشیه نشین صحیح نیست. 11 میلیون نفر در سکونت های غیر رسمی زندگی می کنند. ما در حال حاضر با بحث مهاجرت روستایی مواجه نیستیم یعنی حاشیه نشینی فقط به روستا برنمی گردد بلکه مسئله اسکان غیر رسمی در ایران بیشتر ناشی از تغییر سبک زندگی مردم است که در همه کشورهای در حال توسعه وجود دارد. طبق پیش بینی ها در سال 2050 بیش 80 درصد ایرانیان در شهرها زندگی می کنند که این یعنی بحث مهاجرت های شهر کوچک هم هست. اما مساله مهاجرت بخاطر این است که مدیریت درستی نشده است.

بخش دوم

دکتر ده مرده : گفت: امروز سیستانی که روزی غله انبار آسیا بوده است و  همه امکانات داشته دریاچه هیرمند داشته و تنها درآمد شان هم کشاورزی بوده است و ما مرز را بستیم در صورتیکه 80 درصد  از مرز سیستان صادرات داشتیم و این منطقه از نظر سلامت بهشت شرق بود الان زندگی مردمش به اینجا رسیده که هیچ منبع درآمدی ندارند و یا باید همانجا بمانند تا بمیرند یا مهاجرت  و حاشیه نشینی کنند.

*روستا هم با بیان اینکه با بحث آقای ده مرده موافقم گفت:  ما هم در دولت یازدهم معتقدیم این مسئله نه تنها وظیفه یک دستگاه نیست و وظیفه هه دستگاهها است در اوایل دول یک سندی به تصویب رسید که به همین موضوع می پردازد به نام سند ملی احیای و نوسازی بافتهای فرسوده کشور و ستادی تشکیل شد که تا کنون 28 جلسه داشته و32 دستگاه در این ستاد نظراتشان را ارایه دادند.

ده مرده در پاسخ گفت: در آبان 91 در سیستان 870 هکتار را بعنوان حاشیه نشین انتخاب شد و 20 هزار نفر به عنوان پایلوت انتخاب شدند اما تا امروز چه اتفاقی افتاد آیا این طرح ها که قشنگ است انجام شده است؟ اگر اراده ای باشد و مثلا 3 مرکز استان را در نظر بیگیرد کرمان . زاهدان، خرم آباد و کار در آنجا انجام بشود می شود، انجام داد اما اراده ای نیست.

دکتر روستا گفت:  اساسا خطای استراتژیک این است که فکر می کنیم که باید با پول مسئله را حل کرد ما در این سند سیاستی تدوین کردیم که دولت تغییر نقش بدهد در استان سیستان بلوچستان و برنامه ای مصوب شده  به نام مدیریت بین بخشی در حال حاضر در سازمان مدیریت و قانون بودجه در این برنامه تصویب کردیم و برایش  ردیف 22 میلیارد منابع دولتی در نظر گرفتیم و  برنامه ها تدوین شده و ابزار سازی انجام شده است.

 مساله ما کمبود منابع مالی نیست . ما مساله مان ابزار سازی است ما به دنبال توانمندسازی مردم منطقه هستیم و  حتما باید نگاه مان مشارکت مردم باشد.

 الان یک سیاست ما تضمین امنیت سکونت، اعطای حق مالکیت است سیاست توزیع پول نیست.

بخش سوم

ده مرده هم گفت: حرف ها قشنگ است. امروز آلوده ترین شهر جهان زابل است. ریزگرد ها،  یکی از کانون های بحران شهر زابل است زیرا راههای خاکی است و آسفالت وجود ندارد.

 شهرداری زابل ابتدایی وظایف خود را که حق و حقوق کارکنان است را یکسال است نپرداخته است.  مردم خروجی می خواهند مردم شغل . آسفالت و خونه می خواهند مردم شهرک پدر و دهها شرکت دیگر اب ، برق و آسفالت ندارند. باید حداقل ها را فراهم کنیم.

* روستا هم گفت: ما نگاهمان خدمات نیست نگاهمان توانمندسازی است شعور مردم و مهارت های پایه است.

از همین جا از شما دعوت می کنم هفته آینده در دفتر دکتر هاشمی استاندار محترم باشید برنامه ای که شهریور سال گذشته تصویب شده است پروژه هایی را می خواهند به مناقصه بگذارند شما هم باشید و ببینید.

ده مرده در پاسخ گفت:  دکتر این طرح ها 91 مصوب شده و الان 96 است.

*روستا  گفت:  من شهروند زاهدانی هستم. ما در این مدت 1000 خانم را در سه محله ای که می گویند شیل آباد آموزش فنی و حرفه ای دادیم ،270 خانم رابط بهداشت شدند ما از از ظرفیت محلی استفاده کردیم ما نگاهمان به بحث توانمندی است اگر نگاه یک طرفه و به  توزیع منابع باشد و بحث توانمندی نباشد همه می آیند شهر.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
شبکه يک سيما
تمامی حقوق این وب سایت به شبکه یک سیما تعلق دارد