امروز يك شنبه  3 تير 1397
تعداد بازدید : 337 - تاریخ خبر : 1396/01/29 - 11:03
مناظره درباره اینکه سیاست های دولت در حوزه اشتغال چقدر موفق بوده است

مناظره دکتر منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و دکتر قادری نماینده سابق مجلس و اقتصاد دان درباره این موضوع.

به گزارش روابط عمومی شبکه یک، در این مناظره که دوشنبه شب حدود ساعت 20 از شبکه یک پخش شد،  دکتر منصوری در در دفاع از عملکرد دولت در بحث اشتغالزایی گفت: نکته اول این است که ما یک دوره رکود و پس از رکود را پشت سر گذاشته ایم، دوم اینکه  در سالهای اخیر با حجم قابل توجهی از افرادی که وارد بازار کار شدند مواجه شدیم که بیش از انتظار بود و  حدود 70 درصد این افراد  فارغ التحصیل دانشگاهی هستند.

مساله بعد اینکه امروزه  شرایط ایجاد اشتغال نمی تواند به سبک قبل باشد یعنی  ما نمی توانیم برای کسانی که رویشان  سرمایه گذاری کردیم  مثل سابق شغل ایجاد کنیم بلکه نوع شغلی که ایجاد می کنیم فرق می کند.

نکته بعد هم اینکه در دوره رکود معمولا اشتغال تمایل پیدا می کند به سمت شغل های خدماتی و جهت گیری ما هم در این موضوع به این سمت است. پیشنهاد من این است که برای ارزیابی  دستاورد های اشتغالی باید ببینیم این جریان به کجا رسیده است.

 دکتر قادری هم گفت: یکی از حوزه هایی که عملکرد هر دولت را می شود ارزیابی کرد عملکرد دولت در ایجاد اشتغال است.

متاسفانه دولت در این دوره نتوانسته اشتغال قابل توجهی ایجاد کند و اعداد و ارقامی که اعلام می شود اینها همه جای ابهام دارد و آمارها بوسیله سرشماری اعلام نشده است.

همینطوردر طول سال های گذشته سرمایه گذاری قابل توجهی انجام نشده است و به گفته وزیر اقتصاد در دولت فعلی 12 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی داشتیم یعنی 3 میلیارد دلار و تسهیلات بانکی هم که اعطا شده است در جهت استمحال وام های قبلی است.  

در بخش ایجاد اشتغال هم بودجه دولت کاهش پیدا کرده است علیرغم رشد چشمگیر بودجه داشتیم. اینکه به اتکای افراد بیمه شده اعداد و ارقام را اعلام کنند درست نیست.یکی از اعدادی که اعلام کردند این بود که 800 هزار بیمه شده  تامین اجتماعی داریم که این نوع محاسبه خودش جای اشکال است.

منصوری هم گفت: اگر سرمایه گذاری در کشور انجام نمی شود حاصل تصمیماتی است که دوستان در دولت و مجلس قبل گرفته اند. اما درباره اعداد و ارقام ، آمار ما بر مبنای مرکز آمار است همچنان که مرکز آمار مانند دوره های قبل وجود دارد و مبنای ما است.

در سالهای اخیر معمولا بین 700 هزار اشتغال ایجاد شده است.

 

 

 

بخش دوم

دکتر قادری: طبق اعلام دولت ما 24 میلیون شاغل در کشور داریم که با توجه به متوسط سن بازنشستگی که 25 سال کار است، سالی یک میلیون نفر  باید از گردونه کار خارج شوند اگر ما سالی یک میلیون بیمه شده جدید داشته باشیم تازه اشتغال خالص هم ایجاد نشده است .

قادری در ادامه گفت: در مجلس مصوبات خوبی داشتیم که توسط دولت اجرا نشده است. در وزارت کار مشکلات جدی وجود دارد شما خودتان در تحلیلی، نوشته بودید ما اگر 500 میلیارد دلار داشته باشیم می توانیم 300 هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم. اگر این طور است پس چرا  جاهای دیگر هزینه می کنیم؟

چرا دولت در 4 سال گذشته در اجرای  قوانین مدیریت خدمات کشوری، قانون کار، قانون مالیات بر ارزش افزوده و قوانینی دیگری که هر کدام در  فضای بهبود کسب وکار گره گشا است هیچ اقدامی نکرده است؟

ما مشکل مالی نداریم مشکل سازو کار داریم.

دکتر منصوری هم  گفت:  ما الان یکی از کارهایی که داریم انجام می دهیم این است که کیک اقتصاد بزرگ بشود. یعنی اینکه کل اقتصاد را یکجا کار کنیم. یکی از این حوزه ها پوشاک است. ما در حال اجرای  پروژه ای هستیم که بتوانیم برای سال 96،  500 میلیون دلار سرمایه گذاری داشته باشیم، که از این 200 میلیون دلار شرکت های داخلی با  شرکت های خارجی قرار داد  داشته باشند اگر این  500 میلیون دلار اتفاق بیافتد معاد 370 هزار اشتغال ایجاد می شود.

 

 

بخش سوم

دکتر قادری :  اقتصاد دولت در 4 سال گذشته، 2 سال منفی بوده، یک سال 2 بوده امسال به اتکای فروش نفت که 70 میلیون نفت ذخیره شده روی دریا بوده است  و به فروش رفته، بالارفته است با این اقتصاد چطور می توان توسعه داد.

متاسفانه  یک زمانی نیروی شاغل به کسانی گفته می شد که 2 روز در هفته کار می کردند  به مررو به کسی که 8 ساعت در هفته کار می کرد  بعد گفتیم 2 ساعت در هفته و  بعد شد 1ساعت در هفته، الان کسی با یکساعت کار در هفته خودش را نمی تواند اداره کند در حالیکه در کشور ما افراد تحت تکفل 3 و خرده ای است این نوع محاسبه یک ساعت کار در هفته برای در جاهای دیگر است نه  در کشور ما.

اگر در کشور 100 هزار تاکسی داشته باشیم می گویید  100 هزار خانواده را داره می کند و بیایید ظرفیت را برسانی به 10 میلیون تاکسی ، بله 10 میلیون نفر مشغول می شوند ولی درآمدشان یک دهم می شود. این عدد و رقم یک بحثی است و  رشد اقتصادی و درآمد سرانه بحثی دیگر.

دکتر منصوری هم گفت: داستان یک ساعت در هفته مسئله ما نیست این نشان دهنده عدم اشراف شما به مسئله است. یکساعت در هفته معیار برای همه دوره ها بوده است اگر ما  دور روز در هفته را در کار معیار بگیریم تفاوت آن 9 دهم درصد می شود.

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
شبکه يک سيما
تمامی حقوق این وب سایت به شبکه یک سیما تعلق دارد