مشاهده خبر

سه شنبه 27 اسفند 1398

دستپخت شاعر غذاهای برنامه های نوروزی

یادداشتی بر مسابقه "دستپخت" شبکه یک سیما

0

*محسن سوهانی
مشاور مدیر شبکه یک سیما
پژوهشگر دکترای مدیریت رسانه

یاد سردار دل هایمان به خیر، تکه کلام شیرینی داشت که می گفت: {کله خیر...}. همه چیز خیر است. آرامش و متانت، خاصیت آدم های بزرگ، با تجربه و دنیا دیده است. آن هایی که به عمق معنای زندگی پی برده اند و فهمیده اند ته سراب تمام هول و هراس های واهی، هیچ خبری نیست. 
حاج اسماعیل دولابی، که درود خدا بر او باد می گفت: {دندان طمع دنیا را که کندی، سیاح میشوی. اهل الله، سیاح [گردشگر] خلقتند، چون ذی نفع نیستند، بی غرض تماشا می کنند؛ قشنگ تماشا میکنند.}
یعنی مثل یک جهانگرد که می دانی مسافری و چند صباحی بیشتر نخواهی بود، خودت را بی خود قاطی گرفتاری ها و غم و غصه ها نمی کنی. عوضش تا می توانی چشم می اندازی دنبال کشف جاذبه ها و زیبایی ها تا حظ کنی و به صفایش برسی. همیشه گردشگران چیزهایی را می بینند و لذت می برند، که اهالی، از سر عادت و روزمرگی آسان از کنارش می گذرند و حتی به چشمشان نمی آید.
این روزهای کرونایی، ظاهر مهیب و ترسناکی دارد؟! درست. تحمل عارضه خانه نشینی اش، خصوصا در ایام طرب انگیز بهار و تعطیلات عید نوروز آسان نیست؟! درست. با این همه اما، خام اندیشی است که هی غر بزنیم و مدام بر طبل یاس و نا امیدی بکوبیم. تاریخ ما و جهان، همواره آکنده از مصائب و رنج بوده و هست. اصلا تمام زندگی چیزی جز همین مصاف یاس و امید نیست. پیروز اما، انسان امیدوار شادمان است. اویی که بلد است هنر زندگی کردن را. هنر در لحظه بودن و لذت بردن از جریان مطبوع جاری زندگی. یک چشمه اش آشپزی که اصلا نباید دست کمش گرفت. آشپزی فلسفه و معنای عمیقی دارد و خیلی از بزرگان و اندیشمندان جهان در وصفش گفته اند و نوشته اند. غذا، یک ودیعه الهی و لذت حلال است که می تواند سهم ویژه ای در کیفیت زندگی ما داشته باشد. چه طور می شود از تنوع گوناگون انواع طعم ها و مزه ها و کشف ترکیب هنرمندانه ی شور انگیزشان به وجد آمد و خدا را بابت نعمت های بی منتش شکر نکرد؟ 
دیدید آدم هایی که وقتی غذا می خورند، حواسشان پی همه جا هست جز اصل موضوع؟! از من پرسند، خوشبختی یعنی به وقت صرف غذا، یا هنر آشپزی، بی خیال تمام گرفتاری های ریز و درشت، فقط روی طعم خوش آیند آن دستپخت متمرکز شدن. آشپزی به شرط معرفت، خود می تواند نوعی عبادت و معاشقه با پروردگار باشد.
شبکه یک سیما، در طراحی پازل رسانه ای اش، به تمام زوایای سبک زندگی ایرانی-اسلامی توجه ویژه ای دارد. یکی از قطعات تماشایی این پازل، ویژه برنامه نوروزی “دستپخت” است که در ایام نوروز، مهمان خانه هایتان خواهد شد. برنامه ای که علاوه با رقابت جذاب چهره های محبوب که لحظات شیرین و سرگرم کننده ای را برایتان رقم خواهد زد، آموزش آشپزی انواع دستپخت های ایرانی و بین المللی هم هست. 
کرونا با تمام بدی هایش، نیمه ی پر لیوانی هم دارد. همین فرصت دور هم بودن اعضای خانواده در توفیق اجباری قرنطینه ی خانگی. فرصتی که در شلوغی کار و بار عصر ما، کم پیش می آید. می توانیم در این دورهم بودن، خاطرات ماندگاری خلق کنیم که حتی سال های بعد دلمان برایش تنگ شود. مثلا همین که از آموزش های برنامه ی دستپخت برای تجربه و حتی مسابقه آشپزی بین اعضای خانواده استفاده کنیم. و هیچ وقت یادمان نرود: کله خیر...
به قول سهراب عزیز:
زندگی آب تنی کردن در حوضچه اکنون است
رخت ها را بکنیم
آب در یک قدمیست...

آخرین اخبار

تله فیلم " محله لب آب" را در شبکه یک ببینید فعال محیط زیست به فرمول یک می آید رکوردداران به شبکه یک می آیند دستفروشی معضل یا فرصتی برای رشد روایت عملیات والفجر 8  در مستند "معرکه مرگ" دانشمندان به "فرمول یک" می آیند شغل آینده خود را چطور انتخاب کنیم نقشه گنج روستای سیاه رودبار در شبکه یک سیما گزارشی از تازه ترین رزمایش سپاه در شبکه یک بررسی شهرداری شیشه‌ای و شفاف در برنامه "پایش" از کارگری تا کارآفرینی در برنامه جشنواره کارآفرینی توصیه های غذایی به بیماران تیروئیدی در "سیمای خانواده" برنامه "ثریا" 9 ساله شد نگاهی به وضعیت این روزهای کرونا در "نگاه یک" تدارک شبکه یک برای روزمیلاد حضرت علی ع تدارک شبکه یک برای آخر هفته روایتی از جوانی که ۲ کودک بیمار را به فرزندخواندگی قبول کرد تولیدکننده دوربین های مداربسته در جشنواره کارآفرینی "ساحل امن"  در سایه ارتش نیرومند کارآفرینی با مواد بازیافتی در صنعت مبلمان افشای "نقشه گنج" روستای حاجی آباد در خراسان رضوی آیا خوردن قرص لاغری در کنار رژیم و ورزش توصیه می شود؟ فراخوان سخنگوی سازمان انتقال خون برای اهدای خون معلم ها به رقابت آشپزی می پردازند میزبانی "نگاه یک" از معاون وزیر امور خارجه حراجی مبارک و خودکاری پربرکت پخش " سوم حوت " در سالگرد کودتای انگلیسی در ایران +تیزر ارزآوری برای کشور با کشاورزی موفق روایت کودتایی تاریخی در مستند "آتش در سپیده دم" پزشکی با دغدغه های متفاوت به "فرمول یک" می آید جشنواره کارآفرینی با حضور 2 تولید کننده برتر در شبکه یک دیابت یکی از عوارض ابتلا به کرونا است پخش زنده سخنرانی رهبرانقلاب در سالروز قیام ۲۹ بهمن تبریز+تیزر پخش سریال "دودکش" از شبکه یک نگرانی ازموج چهارم کرونا در کشور مراسم الحاق قایق های تندرو و پهبادهای نظامی  به نیروی دریایی سپاه در شبکه یک قاضی که حکم بازداشت خود را صادر کرد مهمان "فرمول یک" امشب تماشاگر آخرین قسمت سریال "روزهای ابدی" باشید روستای بوژان مقصد امروز "نقشه گنج" مستند "قرص ماه" روایتگر زندگی شهید داروساز روی آنتن شبکه یک روایت زندگی شهید مدافع حرم در مستند "زمین می لرزد" وضعیت کرونای انگلیسی در کشور چگونه است ؟ آخرین وضعیت کرونا در کشور از زبان قائم مقام وزیر بهداشت اهمیت ماه رجب چیست؟ روایت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در مستند "برگزیت" پخش سخنرانی تاریخی آیت الله خامنه ای امشب از شبکه یک نماینده مجلس  دستاوردهای انقلاب اسلامی را برشمرد سریال جدید شبکه یک سیما را بهتر بشناسید + تیزر چرا واکسن روسی خریدیم؟ "نقشه گنج" روستای علی آباد چهل گزی یزد در شبکه یک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها