تعداد بازدید:26
تاریخ انتشار:1399/8/28

بررسی "درخواست نهایی" در "سینماحکمرانی" شبکه یک

پیام های فیلم درخواست نهایی امروز در مجموعه برنامه "سینما حکمرانی" بازخوانی می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه یک سیما، فیلم "درخواست نهایی" فیلمی درام و مهیج؛ محصول سال 2011 کشور آمریکاست،  که  بازیگران مطرحی چون "کوین اسپیسی"، "زکری کوینتو"و"پل بتانی"  در آن به ایفای پرداخته اند.
محمد رضا حاجی جعفری، تهیه کننده مجموعه مستند "سینما حکمرانی" که امروز ساعت 21 : 19 دقیقه از شبکه یک پخش می شود، با اشاره با اینکه داستان این فیلم درباره بحران مالی  ۲۰۰۸  امریکا و تاثیر آن بر بورس و شرکت های بورسی آمریکاست گفت: با توجه به ضرر فوق العاده ای که اخیرا مردم در بورس کردند و معضلات بنیادی که در بورس ما وجود دارد، بازخوانی پیام های فیلم "درخواست نهایی" و  اتفاقاتی که در سال 2008 آمریکا افتاد را به بینندگان این برنامه پیشنهاد می کنیم. 
حاجی جعفری افزود: "درخواست نهایی" پیام های خوبی برای بورس و شرکت های بورسی ما هم دارد، اینکه افرادی دربازار سرمایه هستند به  نام سینگنال فروش، افرادی که حاضر هستند سهام ها را به قیمت ارزان به سهامداران خرد بفروشند و آنها ضرر کنند و بسیاری از مردم را قربانی خواسته های خودشان بکنند، این فیلم دقیقا همین اتفاقات را در امریکا روایت می کند و  پیام دیگرش شفافیت در بازار سهام و بورس است که اگر فعالیت های شرکت های سرمایه گذاری شفاف بشود و شرکت ها اطلاعاتشان را بصورت شفاف اعلام کنند که یکی از مواد قانونی است که متاسفانه در کشور ما اجرا نمی شود.  این پنهان کاری ها جلوی آن گرفته می شود و این قربانی شدن مردم جلوش گرفته می شود و از حبابی شدن بازار بورس هم گرفته می شود. 
اسم "درخواست نهایی" که ترجمه "مارجین کال" است برای این فیلم در حقیقت یک لفظ کنایه آمیز است که به آخرین پیشنهاد بورس بازدر آخرین درخواست بورس بازان برای خرید ارزان سهام و در حقیقت حفظ منافع خودشان و قربانی شدن سهامدارها است اشاره می کند. 
داستان این فیلم از این قرار است که یک شرکت بزرگ مالی، تعدیل نیرو می کند. یکی از قربانیان این رویداد مدیر بخش کنترل بحران است که پیش از این اتفاق روی یک پروژه آنالیز عظیمی کار می کرد. دستیار او پس از ساعت کاری تحقیقات خود را کامل می کند و با همکارانش تماس می گیرد و اطلاعاتی راجع به فاجعه مالی شرکت را در اختیار آنها قرار می دهد و... 
مجموعه مستند "سینما حکمرانی" که در ۱۰ قسمت تهیه شده است، هر بار با پخش بخش هایی از یک فیلم سینمایی، پیام های مهم آن را به مخاطب و سیاستمداران، یادآوری می کند. پیام هایی که حاوی راهکارهایی در حد کلان برای حل مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور مورد نظر است. اهمیت شفافیت اطلاعات مالی و سیستم های متصل بانکی و مالی؛ بی نتیجه بودن مذاکره با برخی کشورها و سنگینی جرم فرار مالیاتی از جمله موضوعاتی است که فیلم های معرفی شده، سعی در طرح آنها دارند.
فیلم های سینمایی "تاریک ترین ساعت" به کارگردانی جو رایت، "تسخیرناپذیران" به کارگردانی برایان دیپالما و "رستگاری در شاوشن" به کارگردانی فرانک دارابونت از جمله فیلم هایی است که بخش هایی از آن در "سینما حکمرانی" بررسی می شود.
این مجموعه کاری از گروه جهش تولید است که اولین فصل آن در ۱۰ قسمت تهیه و پخش آن از ۷ آبان ماه آغاز شده است.

نمایش همه نظرات
  • تلفن گویا: تهران ۲۷۸۶۱۰۰۰
  • مکاتبات الکترونیکی: sima1@irib.ir
  • شماره پیامک: 300001
  • آدرس: خیابان ولیعصر (عج)، خیابان جام جم، ساختمان سیما، شبکه یک سیما